Mindenki, aki töltött már el legalább egy estét alkoholos italok társaságában az ismeri a legendát: az első pisilés után mintha megnyitnának egy csapot, és onnantól kezdve sokkal gyakrabban kell meglátogatni a mosdót. Mindezt eddig legfeljebb azzal magyarázták, hogy pszichológiai okok miatt hisszük azt, vagy a több folyadék miatt vizelünk gyakrabban. A tudomány azonban eloszlatta az ezzel kapcsolatos kételyeket egy tanulmánnyal, amelyből kiderült: pusztán kémiai folyamatoknak köszönhetjük a jelenséget, és nemcsak annak, hogy a több folyadék miatt pisilünk többet.
Mindebben a kulcsszerepet az agy által termelt antidiuretikus hormon (ADH) játssza, amely a szervezet vízmérleg-egyensúlyáért felel.
Mivel azonban az alkohol vízhajtó hatású, az ADH-termelést elnyomja, így a test a gyakoribb vizeléssel igyekszik kiegyenlíteni a problémát.
Ennek pedig idő kell, így az iszogatás elején azért nem érezzük még az állandó vizelési ingert. A több vizelet egyrészt az azt megelőzően bevitt nagyobb mennyiségű folyadékból és a test folyadékraktárából származik - ez utóbbi miatt érezzük azt, hogy a túlzott alkoholfogyasztást követően kiszáradunk.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: